اکونومایزر

اکونومایزر

اکونومایزر

 

اکونومایزر (Economizer) یکی از انواع مبدل حرارتی است که آب تغذیه بویلر از میان آن عبور داده شده و از حرارت گازهای داغ خروجی برای گرم کردن این آب استفاده می شود. بدین ترتیب، آب تغذیه با دمای بالاتری به درون بویلر فرستاده شده و انرژی کمتری را برای تبخیر و یا گرمایش آب نیاز دارد. لذا در این حالت، با یک مقدار انرژی مشخص، می توان آبگرم و یا بخار بیشتری را تولید کرد. نتیجه ی این امر افزایش در راندمان بویلر است. به طور تقریبی، یک افزایش 10 درجه ی سلسیوسی در دمای آب تغذیه، باعث افزایش 2 درصدی راندمان می شود.

گازهای داغی که از درون بویلر و سوپرهیتر عبور می کنند، در زمان خروج همچنان داغ می باشند. لذا می توان از انرژی حرارتی موجود در این گازها، برای افزایش راندمان بویلر استفاده کرد. برای این منظور، گازهای داغ را از درون اکونومایزر عبور می دهند.

اثرات استفاده از اکونومایزر

1. پایین آوردن مصرف سوخت و هزینه های جاری :

با استفاده از اکونومایزر، می توان حرارت گازهای داغ خروجی را که در حالت عادی تلف می شود، بازیافت کرده و از آن برای گرم کردن آب ورودی به بویلر استفاده کرد. این موضوع باعث کاهش هزینه و مصرف سوخت می شود.

2. هماهنگی بیشتر برای تغییرات بار:

به دلیل بالا بودن دمای آب تغذیه، توانایی بویلر در هماهنگ شدن با تغییرات ناگهانی بار افزایش می یابد.

3. کاهش آلودگی:

برای یک خروجی ثابت بخار، نرخ احتراق کاهش پیدا کرده و باعث کاهش تولید NOx می شود.

از آنجا که اکونومایزر در سمت پر فشار پمپ تغذیه قرار می گیرد، تأمین آب تغذیه با دمای بالاتر از 100 درجه سلسیوس نیز ممکن می شود. در این حالت، کنترل کننده ی آب بویلر باید از نوع پیوسته بوده و از نوع قطع و وصلی نباشد. علت این موضوع حفظ پیوستگی جریان آب تغذیه از درون اکونومایزر است.

تذکر: اکونومایزر نباید خیلی بزرگ باشد، زیرا:

ممکن است دمای گازهای داغ خروجی به کمتر از دمای شبنم رسیده و ترکیبات اسیدی و خورنده به وجود آورد.که در این صورت باید جنس اکونومایزر از فلزات مقاوم در برابر خوردگی مانند استنلس استیل باشد.

ممکن است آب تغذیه درون اکونومایزر بجوشد.

دیگ آبگرم چگالشی

دیگ آبگرم چگالشی

دیگ آبگرم چگالشی

 

دیگهای آبگرم چگالشی (condensing Boiler) ساخت شرکت آذردماگستر با نام تجاری Ayli condensing boiler از ظرفیت 100000kal/hr تا ظرفیت 3500000kal/hr با فشار کار 6-10 bar  تولید می گردند.

در بویلرهای آبگرم فولادی متداول در کشور گازهای حاصل از احتراق پس از گرم نمودن آب در گردش سیستم ، با دمای بالا از طریق دودکش در محیط خارج تخلیه میگردند. تخلیه گازهای حاصل از احتراق با دمای بالا ، تلفات شدید انرژی را تحمیل مینماید. علاوه بر این حجم آبگیری بالا و محدودیت در دمای آب برگشتی از سایر مشکلات دیگ های مذکور است . دمای آب برگشتی باید به گونه ای باشد تا از تقطیر گازهای داغ خروجی جلوگیری شود . تقطیر باعث خرابی بویلر و کوتاه شدن عمر مفید آن میگردد. اگر طراحی سیستم به حد کافی بالا بودن درجه آب برگشتی را تضمین ننماید، بویلرهای دارای لوله فولادی و یا مسی یا چدنی دچار خرابی میشوند.

دیگ چگالشی ساخت شرکت آذر دما گستر دارای کاربری آسان ، راندمان حدود 98 درصد و قابلیت کارکرد با مشعلهای معمولی (نیاز به مشعل تشعشعی نمیباشد) را دارد . راندمان بالای حرارتی ، جنبه های مثبت زیست محیطی ، سهولت در نصب و نگهداری و کاهش هزینه انرژی از مهمترین ویژگیهای دیگ چگالشی است.

مزایای دیگ های چگالشی آذر دما گستر

راندمان نزدیک به 100%

کاهش مصرف سوخت و انرژی نسبت به دیگ های آبگرم فولادی متداول در کشور

پایین بودن دمای دودکش (65تا70 درجه سانتیگراد)

کمک به کاهش آلودگی محیط زیست

فرآیند تولید دیگ آبگرم چگالشی

در این طرح تولید دیگ آبگرم چگالشی از مواد ومتریال موجود در کشور و بر اساس طراحی صورت گرفته از سه قسمت غیر تحت فشار ، تحت فشار و تحت چگالش تشکیل میگردد. در قسمت غیر تحت فشار، شامل قاب ، دربها و پایه ها از متریال فولادی St37.2 و در قسمت تحت فشار شامل پوسته ، کوره ، شبکه ها از متریال فولاد آلیاژی با مشخصات 17Mn4 ودر قسمت چگالش از متریال stainless steel  شامل لوله ها و شبکه ها با مشخصات ss316L استفاده میگردد.

در این بویلر حرارتی که توسط خروج گازهای داغ تلف میشود، جذب میگردد و بخار آب موجود با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب مایع (CONDENSE) تبدیل میشود و این گرمای نهان به آب داده میشود که این عمل بازدهی و راندمان کارکرد دیگ را تا 15 درصد افزایش داده وتا 98 ذرصد تعیین میگردد. دمای گازهای حاصل از احتراق در دودکش تا 65 درجه سانتیگراد کاهش یافته ودر نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت و انرژی میشود.

ویژگی کندانس تولید شده کمی اسیدی میباشد یعنی مقدار PHآب بین 3-5 میباشد. بنابر این درانتخاب متریال برای قسمت چگالش که در معرض خوردگی است از آلیاژ SS316L استفاده میگردد و کندانس تولید شده در قسمت چگالش به فاضلاب تخلیه میگردد.

در این مدل دیگهای آبگرم چگالشی راندمان حدود 98 درصد میباشد.

1-توصیف اختراع

دیگ های آبگرم فولادی چگالشی با مشعل معمولی با راندمان 95 %

2- ادعای اختراع

راندمان بالای 98% و کاهش مصرف سوخت نسبت به دیگ های فولادی معمولی .

3- خلاصه ای از توصیف اختراع :

دراین مدل دیگ آبگرم چگالشی  از مواد و متریال فولاد در قسمت غیر تحت فشار و در قسمت تحت فشار از آلیاژ آتش خوار کربن منگنزدار با نام تجاری 17mn4 و در قسمت چگالش از آلیاژ استنلس استیل با نام تجاری ss316L استفاده گردیده است . در طراحی این دیگ در فرایند تولید آبگرم حرارت ایجاد شده توسط گازهای داغ دودکش (Exuste) که تلف می شوند، جذب می گردند و در ادامه بخار آب موجود در گازهای خروجی محصول احتراق ، با از دست دادن گرمای  نهان تبخیر به آب مایع (کندانس) تبدیل می شود، این گرمای نهان نیز به آب داده می شود که این عمل بازدهی دیگ را حدود 15%افزایش می دهد.

دمای گازهای حاصل از احتراق در دودکش (Exuste) تا 70 c  کاهش می یابد بنابراین باعث کاهش مصرف سوخت و انرژی می گردد. دمای گازهای خروجی از دودکش حدودا 60~65  می باشد.

در دیگ های فولادی آبگرم معمولی در بهترین حالت طراحی و استاندارد راندمان حدود 80% می باشد و دمای گازهای خروجی از دودکش (Exuste) حدود 130 cمی باشد.

دیگ آبگرم چگالشی condensing boiler

در دیگ های چگالشی (کندانسینگ) حرارتی را که توسط خروج گاز های داغ تلف می شود جذب می گردد و بخار آب موجود با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب مایع  تبدیل می شود و این گرمای نهان نیز به آب داده می شود که این عمل می تواند بازدهی را تا 15% بالا ببرد .

ویژگی کندانس تولید شده کمی اسیدی می باشد یعنی مقدارPH بین آب بین 5-3 می باشد بنابراین انتخاب مواد برای قسمت های در معرض خوردگی باید مناسب باشد بنابراین از آلیاژهای استیل ضد زنگ استفاده می شود.

کندانس تولید شده در مبدل چگالش گر باید به فاضلاب تخلیه شود.

بازده حرارتی به ارزش حرارتی سوخت بستگی دارد . این مدل دیگ چگالشی راندمان حدود 95% دارند . عملکرد دیگ به راندمان انتقال حرارت به مصرف کننده و خروجی وسایل دفع حرارت نیز وابسته است . در دیگ های چگالشی دمای آب برگشتی از سیستم حرارت مرکزی باید کمتر از 55 c باشد واین امر بخاطر این است که تنها در این دما است که چگالش به بهترین نحو انجام می گیرد. هرچه که دمای برگشتی پایین تر باشد عمل چگالش بیشتر انجام می گیرد.

در دیگهای غیر چگالشی گازهای حاصل از احتراق پس از گرم نمودن آب در گردشی سیستم با دمای بالا از طریق دودکش به محیط خارج تخلیه می گردد. تخلیه گازهای حاصل از احتراق با دمای بالای حدود 150-200 c تلفات شدید انرژی را به ساختمان تحمیل می نماید.

علاوه بر این تنظیم نسبت سوخت به هوا در این دیگها با مشکلات فراوانی همراه یوده و بر این اساس سوخت مصرفی جهت تامین بار حرارتی افزایش می یابد. از معایب دیگر دیگهای غیر چگالشی می توان به عدم امکان تنظیم ظرفیت عملکرد آن با بار حرارتی مورد نیاز با حجم آبگیری بالا ، محدودیت در دمای آب برگشتی و محدودیت در دبی آب در گردش سیستم اشاره نمود.

راندمان فوق العاده بالا دیگهای چگالشی از مهمترین مزایای بهره گیری از این نوع تجهیزات می باشد. گازهای حاصل از احتراق با دمای حدود 60-70 c به محیط تخلیه می گردد که بدین ترتیب حداکثر استفاده از حرارت موجود امکان پذیر می گردد. همچنین در یافت گرمای نهاده حاصل از چگالش گازهای احتراق از دیگر نقاط تامین حرارت مورد نیاز سیستم می باشد.

کولینگ تاور

کولینگ تاور

کولینگ تاور

کولینگ تاور یا برج خنک کننده وسیله خنک کردن آب می باشد بنحوی که گرمای تولید شده توسط کندانسور را به محیط آزاد منتقل می کند . آب گرم خروجی از کندانسور به بالای خنک کن پمپ میشود و از آنجا به تشتک کولینگ تاور میریزد. آب گرم شده برای خنک شدن به کولینگ تاور بازمی گردد. آب در کولینگ تاور به گردش در می آید و از بالای برج به طرف پایین ریخته میشود. این آب در حین سقوط از درون پوشش های داخلی کولینگ تاور با هوا برخورد کرده و گرمای خود را به هوا می دهد .

اجزاء اصلی کولینگ تاور عبارتند از :

1- بدنه فایبرگلاس کولینگ تاور

2- فن کولینگ تاور

3- استراکچر داخلی کولینگ تاور

4- پکینگ های کولینگ تاور

5- نازل و آب پخش کن کولینگ تاور

 

انتقال حرارت در برج خنک کننده بر اساس گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد ، بنابراین در محل هایی که در صد رطوبت هوا بالا است عملا برج خنک کننده کارائی ندارد. درجه حرارت آب خروجی برج خنک کننده بستگی مستقیم به دمای مرطوب هوای محیط دارد ( دمای آب خروجی از برج خنک کننده حداقل ۵°F بالاتر از دمای مرطوب هوای محیط می باشد. یکی از عوامل بسیار مهم در راندمان برج خنک کننده تمیزی آن می باشد لذا هر چه برج و سطوح انتقال حرارت تمیزتر باشد راندمان برج بالاتر است در صورت کثیف شدن برج میبایست برج را با مواد پاک کننده مانند دیسکیلر شستشو داد.

طراحی استوانه ای شکل برج خنک کننده سبب شده است که ۳۰% از عمل خنک کردن با مکش طبیعی هوا صورت پذیرد ، این امر موجب انتخاب الکتروموتور کوچکتر و صرفه جویی قابل در مصرف انرژی الکتریکی خواهد شد ضمنا این طراحی باعث گردیده برج خنک کننده فایبر گلاس در برابر بادهای تند هم مقاوم باشد.

نگهداری و سرویس این برج ها بسیار آسان بوده و می توان با باز کردن چند پیچ و مهره به کلیه قسمت های داخلی برج دسترسی پیدا کرد.

- طراحی برج خنک کننده فایبر گلاس دارای نمایی زیباست و در تولید بدنه خارجی و ظاهری آن از رنگ های متنوع که متناسب با مکان نصب باشد و به دلخواه متقاضی استفاده می گردد.

- پکینگها از جنس PVC بوده که در برابر جریان هوا و آب مقاوم بوده و از عمر طولانی برخوردار است ، فیلم آبی که بر روی این گونه پکینگها ایجاد می شود چندین برابر انواع دیگر آن می باشد که این امر باعث تماس بیشتر بین آب و هوا و سرد شدن بیشتر آب می شود.

 سوپر هیتر

سوپر هیتر

سوپر هیتر

 

سوپرهیتر به منظور افزایش دمای بخار اشباع و حذف ذرات معلق آب از بخار، طراحی می‌گردند، در برخی از صنایع که نیازمند دمای بخار بیش از دمای اشباع می‌باشد لازم است سوپر هیتر را در مسیر بخار تعبیه نمود، این دستگاه، دمای بخار را بدون افزایش فشار کاری دیگ بخار، افزایش می‌دهد. سوپر هیتر را می‌توان بر حسب دمای کاری و مشخصات طرح بروی دیگ و یا به صورت یک دستگاه مجزا طراحی نمود.

ویژگی های سوپرهیترهای تولیدی آذردماگستر:

بهره گیری از سیستم PLC به همراه HMI جهت کنترل دقیق دستگاه

سطح حرارتی مناسب

انتخاب جنس مناسب

کنترل دمای فلز و تنظیم سطح حرارتی برای محافظت از خوردگی آن

کنترل رسوب گیری یا همان لحاظ کردن ضریب فائولینگ

برای جلوگیری از ته نشینی مواد و املاح موجود در آب، سوپرهیترهای شرکت آذردماگستر طوری طراحی شده اند که توسط نصب هدرهایی در کف کاملا تخلیه شوند که اصطلاحا سوپرهیترهای قابل تخلیه می نامند

ایرسپراتور

ایرسپراتور

ایرسپراتور

 

·         طراحی و ساخت طبق استاندارد  ASME-Section 1-9

·         ساخت با استفاده متریال آلیاژی

·         ساخت با فشار کاری مختلف بنا به درخواست مشتریان

آدرس کارخانه

 تبریز، جاده آذر شهر، شهرک صنعتی سلیمی، انتهای خیابان اصلی ، کوی اول ، آذردماگست

آدرس دفتر تبریز

چایکنار جنوبی، بعد از پل قاری، نرسیده به پل منصور، ساختمان آذر دماگستر

آدرس دفتر تهران

خیابان طالقانی شرقی ، چهار راه بهار، نبش بهار جنوبی ، شماره 163 ، طبقه 4، واحد 14

شبكه‌های اجتماعی

 

تلفن: 04135256263  |  فکس:04135259663

Search